Saç Simülasyonunun Avantajları ve Dezavantajları

Saç Simülasyonu (Mikropigmentasyon)
3 Eylül 2020
Saç Dökülmesi
7 Eylül 2020

Saç simülasyonu cerrahi olmayan bir kellik giderme yöntemidir; saç ekim yöntemi değildir. Saç ekiminden sonra tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanıldığında çok iyi sonuçlar verebilmektedir. En iyi sonuçlar ise genelde çok kısa saç yapısına sahip olan kişilerde görülmektedir. Saç simülasyonu, saçkıran gibi bölgesel saç problemlerinin çözümününde de etkili olmaktadır.
Saç simülasyonunun da avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır:

Saç Simülasyonun Avantajları
1.Saç simülasyonu cerrahi bir uygulama olmadığı için, işlem sonrası iyileşme süresi hızlı olmakla beraber, enfeksiyon riski de daha az olmaktadır.
2.Bu işlem ile kişi, 2 – 4 gün arasında saçlarda kazıtılmış gibi bir görünüm elde edilebilmektedir.
3.Saç simülasyonu ile saçlı derideki yara izlerinin belirginliği azaltılabilir yara izleri ya da benzer kusurlar gizlenilebilir.
4.Geçici bir işlem olduğu için mikro pigmentasyon kullanım süresi bitince kişi tekrar eski görünümüne kavuşabilir.

Saç Simülasyonun Dezavantajları
1.Kişi hep aynı saç stilini kullanmak zorundadır. Stilin değiştirilmesi ya da silinmesi için lazer uygulaması gerekir.
2.Saç simülasyonu, bir saç ekimi prosedürü gibi kalıcı bir çözüm sunmamaktadır. Uygulamada kullanılan pigmentler 3 – 5 yıl içerisinde silinecektir.
3.Renklerin solmasını geciktirmek için kişinin daima güneş ışınlarından korunması ve yüksek faktörlü korucu krem devam etmesi gerekiyor.
4.Görünüm bozulacağından dolayı saçların hep kısa tutulması ve gün aşırı ya da 2 günde bir kazıtılması gerekir.
5.Renkler zamanla solacağı için kişinin aralıklarla bu işlemi yinelemesi gerekir. Tekrarlanan seansların sonunda saç derisinde lekeler oluşabilmektedir.