Saç Sağlığı İçin Neler Yapılabilir?

Saç Simülasyonu İşlemi Nasıl Yapılır ?
18 Ağustos 2020
Farklı Protez Saç Uygulama Modelleri
20 Ağustos 2020

Eğer saç dökülmesi veya cansız saç sorunu yaşıyorsanız, erken yaşta saç analizi yaptırarak yaşamınız boyunca daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Basit bir kan ve hormon testi ile saç dökülmesine sebep olan problemler bulunabilir; testler neticesinde rahatlıkla daha sağlıklı saçlara sahip olmayı sağlayacak koruyucu önlemler alınabilmektedir.

Saçlara vitamin dopingi
Saçları canlandırma ve kayıpları engelleme konusunda en etkili yöntemler PRP, Mezoterapi ve Kök Hücre Tedavileridir. Saç Mezoterapisi, sağlıksız saçlara ve kayıplara sebep olan vitaminleri, mineralleri ve proteinleri yerine koymanın en iyi yoludur. Düzenli uygulandığı takdirde saçın dökülmesini önleyen, saçlarında daha canlı ve daha sağlıkla çıkma sağlaması ile başaran Saç Mezoterapisi sayesinde, saçın ihtiyacı olanlar her şey, saçlı deriye enjekte edilir. Saçta seyrelme riski taşıyanlar, acısız olan bu yol ile saç kayıplarını engelleme şansı da yakalayabilmektedir. Kökleri besleyen ve kan dolaşımını artırıcı vitaminlerin, özel iğnelerle kıl köklerine verilmesiyle yapılan bu işlem, hemde sağlıksız saç ve kellik riskine karşı en çok tercih edilen uygulamadır.

Taze hücrelerle kökleri canlandırın
Saç korumada uygulanan, temelinde alternatifle koruyucu yöntemler arasında yer alan PRP ise, 6 ay gibi bir sürede yeni saçların çıkmasını, var olan saçların güçlenmesini sağlamaktadır. Bu yöntemde kişinin kendi kanındaki iyileştirici hücreler ve büyüme faktörleri kullanılmaktadır. PRP saç tedavisi, doku yenilenmesi temeline dayanıyor. Kişinin kendinden alınarak zengin plazmaları ayrıştırılan kan, yeniden kişinin saç derisine enjekte ediliyor. Bu yöntemlerde saçının kaybı ile durumlarla ve zayıflamasında saç köklerinde güçlendirilmesine yardımcı olurken, ileride saç ekimi yaptırılmaya karşı da koruyucu bir önlem alınmış oluyor.
Kök hücre ile saç tedavisinde ise PRP’ye benzer bir mantıkla uygulanıyor. Bu yöntemlerle saç köklerinde zayıflamış ve deforme olan bölgelerde taze hücrelerle yeniliyor. Bu işlemler için karın bölgesinden yağlar alınıyor. Özel laboratuarlarda işlemden geçirilen yağdan kök hücreler ayrıştırılıyor ve saçın güçsüz olduğu bölgelere veriliyor. Yöntem, uygulanmış olduğu bölgenin doku niteliğini artırıyor. Tedaviden sonrası uygulamalarda yapılan deri, bağ dokusunda anlamında zengin hale geliyor ve en ince tüyler bile canlandırılıyor.
Mezoterapi, PRP ve Kök Hücre tedavileri, belirli aralıklarla düzenli şekilde uygulanmış olduğunda saç dökülmesini ve sağlıksız saç problemlerini önlüyor. Beslenme, stres, sigara, alkol ve uyku düzeninin de tedavi sürecinin üstünde çok önemli etkileri vardır. Yaşam şeklideki düzenlemeler ve kliniklerde uygulanan temel yöntemlerin beraberinde vitamin takviyesi sağlamayı başaran tabletler de tedavi sürecini hızlandırıyor. Konuya bütünsel bir bakış açısı ile yaklaşıldığı takdirde arzu edilen daha sağlıklı saçlara sahip olunabilir.

Sağlıklı saçlar için hangi vitamin ve mineraller önemlidir?

Biotin: Saç için en önemli vitamin. B7 vitamini veya H vitamin olarak da bilinir. Eksikliğinde saçta yoğun dökülmeler yaşanır.
Çinko: Vücutta pek çok biyolojik fonksiyonun yapısına katılan çinko, saç ve tırnak yenilenmesi, büyüme ve gelişmesinde etkili olan bir mineraldir.
Folik Asit: Diğer adı B 9 vitaminidir. Eksik olduğu saçları yavaş uzar, kolay kırılan ve cansızlaşır.
Pantotenik Asit: Diğer adı Vitamin B5’tir. Saç ve cilt yenilenmesine önemli katkıda bulunur.
E Vitamini: Hücrelerin ve cildin yenilenmesinde önemli bir vitamindir. Kanda oksijen taşıma sürecine dahil olduğundan, dolaşımını artırır. Vücutta eksik olduğu durumlarda hücre yenilenmesi yavaşlar.
A Vitamin: Sağlık açısından pek çok önemli yararı bulunan A vitamini, dokuların onarımı işleminde, hücrelerin yenilenmesinde önemli rol oynar. Eksikliği kuru ve kırılgan saçlara sebebiyet verir.
C Vitamini: Dokuları yenileme özelliği olan C vitamini eksikliğinde, saç uzamanı geciktirir, saç köklerinin zayıflamasına ve saç dökülmesine neden olur. Ayrıca önemli bir antioksidandır. Güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği sebebiyle yıpranan temel saçların sağlığını korur.
Demir: Kansızlığın en önemli nedenleri arasında yer alan demir eksikliği, saç dökülmesi ve cansız saçların da en temel nedenleri arasındadır.
Omega 3: Vücudunun ihtiyaç duyduğu, ama vücut tarafından üretilmeyen Omega 3 yağ asidi, hücre zarı için son derece önemlidir. Neredeyse vücuttaki bütün organ ve organ sistemleri için son derece önemlidir. Saç telinin de % 2-4’ü yağ asitlerinden oluştuğu için saç telinin yapı taşlarından birisidir.