Protez Saç Ne Kadar Sürede Yıkanmalıdır?

Saçları Besleyen Besin ve Bitkiler
26 Haziran 2020
Protez Saç Hakkında Neler Bilmelisiniz?
30 Haziran 2020

Saçlarımızın daha sağlıklı, canlı ve diri olabilmesi ve öyle görülebilmesi için belli aralıklarla yıkanması gerekir. İster protez saç kullanın ister kendi orjinal saçlarınızı kullanıyor olun, dış ortamda saçlarımıza yapışan kir, toz, is ve benzeri maddeler, saçlarımıza yapışır ve saçların parlaklığını, daha sağlıklı ve canlı görünümünü kapatırlar.
Saçlar bu cansız ve mat görünümden kurtulabilmek için sabun veya şampuanlarla yıkanır. Ancak bu yıkamanın fazlası, bazı durumlarda faydadan çok zarar getirebilir. Şöyle ki, sabun ve şampuanların içerisinde bulunan deterjan özellikli maddeler dış ortamdan gelen kirleri saçlarımızdan uzaklaştırırken; kendi saçlarımızın dış yüzeyini kaplayan doğal yağ tabakasını da çözerler. Protez saçlar, ne kadar doğal koruyucu yağ tabakasına sahip olmasalarda sabun ve şampuanların kimyasal içeriklerinden en az kendi saçlarımız kadar etkilenirler. Bu sebeple protez saç kullanıcılarının, kişisel ihtiyaçlarını göz önünde tutularak yıkama sıklığı ve yıkama şekli, uygulamayı yapan uzmanların da görüşleri doğrultusunda belirlenirse çok sağlıklı bir karar olur.
Yıkamanın çok sık olması halinde saçlarımızda donuk ve mat bir görünüm ortaya çıkar. Bu sebeple, protez saç kullanıyor olsak da, kendi saçlarımızın özelliğine göre eğer yağlı bir saç yapısına sahipsek gün aşırı veya hafta da 3 kere, kuru özelliğe sahip bir saç yapımız varsa daha seyrek olarak saçlarımızı yıkamak, şampuan veya sabun kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
Tüm bunların haricinde kişinin sosyal yaşamından kaynaklı öznel nedenlerle, hergün saçlarını yıkaması gerekiyorsa, bu durumda da mümkün mertebe tek şampuan yapmaya özen göstermesi yeterli olacaktır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta da ister protez saç olsun ister kendi doğal saçınız olsun, sabun ya da şampuan kullandığımız zaman çok iyi durulamamız gerekir.
Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise; protez saçlar herhangi bir kıl köküne bağlı olmayıp, suni bir tabakaya (deri görünümlü özel bir file) çok özel tekniklerle düğümlenerek sabitlenmiş spesifik ünitelerdir. Dolayısıyla, kılcal damarlar yardımı ve kan ile beslenen doğal saçlarımızdan daha hassas bir yapıya sahiptir. Protez saçlarınızı daha uzun ömürlü ve etkin bir şekilde kullanmak istiyorsanız temizlerken parmak ve avuç uçlarınızla dairesel çevrimlerle ovalayarak yıkamalısınız.